wtorek, 21 czerwca 2011

Opieka nad starszymi ludźmi

Orzech O 04.05.2010, czytano 537 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
Polskie społeczeństwo wraz z rozwojem gospodarczym kraju oraz polepszeniem sytuacji materialnej starzeje się. W roku 1995 ludzie po 65 roku życia stanowili 11,2% populacji, natomiast prognozy naukowców pokazują, że liczba ta może wzrosnąć nawet do 16% w roku 2020.
Jednocześnie na przełomie ostatnich 20lat zmienił się model rodziny - oboje małżonkowie prowadzą czynne życie zawodowe praktycznie tak długo, jak im na to zdrowie pozwala, często powyżej wieku emerytalnego. Sytuacja taka prowadzi do tego, że członkowie rodziny są zapracowani i nie ma osoby, która mogłaby się zając pomocą i opieką nad seniorami.
Rozwiązaniem tej sytuacji, które mogłoby się wydawać najprostsze, jest umieszczenie starszej osoby w domu spokojnej starości, domu seniora itp. Owszem pensjonariusze takich ośrodków maja zagwarantowana stałą, profesjonalną opiekę sanitariuszy oraz dyżurnego lekarza ale czy takie rozwiązanie jest na pewno najlepsze? Standard zakwaterowania w takich placówkach przeważnie jest bardzo wysoki, ponadto placówki te często posiadają własne pomieszczenia i sale do rehabilitacji. Wszystkie te argumenty przemawiają za tymi placówkami. Jednak, nie licząc wysokich kosztów pobytu w takim ośrodku, istnieje jeszcze szereg wątpliwości, które należałoby rozważyć. Po pierwsze, osoba która trafia do takiego ośrodka może się czuć porzucona i odtrącona przez rodzinę. Kolejny argument przeciw oddawaniu seniora do domu opieki można opisać słowami: „Starych drzew się nie przesadza". Osoba, która większość swojego życia spędziła w danym miejscu ma się przeprowadzać do zupełnie nowego, obcego miejsca, niewątpliwie sytuacja taka byłaby dla niej dużym stresem. Co więc należy zrobić, gdy mamy w rodzinie osobę która coraz częściej potrzebuje naszej pomocy, a my z racji ogromu pracy nie mamy czasu i możliwości zapewnić jej odpowiedniej opieki, a nie chcemy tej osoby przenosić do jakiejś instytucji?
Idealnym rozwiązaniem okazują się firmy świadczące usługi w domu podopiecznego. Wzorem państw zachodnich i w Polsce powstaje wiele firm świadczących takie usługi. Przykładem może być firma Ulvita z Gliwic, która oferuje szeroki zakres usług pielęgniarsko-opiekuńczych w domu podopiecznego. Opiekunowie i pielęgniarki z takiej firmy odwiedzają podopiecznego w jego miejscu zamieszkania pomagają osobie nie tylko na płaszczyźnie pielęgniarsko-opiekuńczej ale także mogą pomóc w zwykłych czynnościach takich jak sprzątanie czy przygotowywanie posiłków. Oferta takich firm jest bardzo szeroka, nie tylko kierowana do osób chorych czy niedołężnych, ale także do osób, którym nie starcza już sił na wykonanie wszystkich dotychczasowych zajęć. Jednocześnie należy podkreślić, że terminy wizyt opiekunów są elastyczne i zawsze uzgadniane z pacjentami. Ponadto, zawsze są osoby dyżurujące, które przyjeżdżają na wezwanie podopiecznego w sytuacji „alarmowej". Firmy takie jak Ulvita, kierują swoja ofertę nie tylko dla ludzi starszych, ale także dla osób, które przebyły ciężkie zabiegi czy operację, zostały wypisane ze szpitala do domu i potrzebują specjalistycznej opieki.
Podsumowując powyższe rozważania na temat opieki i pomocy ludziom starszym, optymalnym rozwiązaniem wydaje się być zapewnienie właściwej opieki i pomocy w miejscu zamieszkania osoby, która potrzebuje pomocy. Jeżeli z różnych względów nie możemy zapewnić tej opieki możemy skorzystać z usług wielu firm, które oferują profesjonalną pomoc w wielu dziedzinach.

Ciąża:))

Powrót do figury sprzed ciąży. Proste cwiczenia.

marcz89 10.04.2011, czytano 115 razy, pobrano kod HTML 3 razy, komentarzy 0.
Wszystkie mamy po porodzie chcą odzyskać swoją figurę.  To nic trudnego jeśli poświęcisz kilka chwil dziennie by poćwiczyć. Oczywiście przy maluszku nie ma czasu na wyjścia na siłownie czy basen, dlatego proponuję połączyć przyjemne z pożytecznym i ćwiczyć razem z dzieckiem.
Zgrabne nogi
Stań w rozkroku, stopy ustaw szerzej niż biodra, palce skieruj na zewnątrz. Wyprostuj plecy. Trzymając dziecko na rękach blisko siebie, zrób przysiad, uginając nogi i kierując kolana nad stopy, a następnie wyprostuj nogi i biodra. Powtórz 20 razy.
Mocne ramiona
Dziecko trzymaj poziomo, jedną rękę podkładając pod jego klatkę piersiową, a drugą pod brzuszek. Stojąc, pochyl się tak, by plecy były wyprostowane. Następnie ugnij ręce w łokciach i podnieś dziecko na wysokość swoich ud. Potem opuść. Powtórz 10 razy.
Płaski brzuch
Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach. Stopy rozstaw na szerokość bioder. Połóż dziecko tak, aby plecami opierało się o twoje kolana. Jedną ręką trzymaj maluszka, drugą ułóż z tyłu głowy. Unieś głowę i barki tak, by broda była w pewnym oddaleniu od klatki piersiowej. Utrzymaj tą pozycję 3 sekundy. Powtórz to ćwiczenie 20 razy, po 10-tym powtórzeniu zmień ułożenie rąk.
Talia osy
Połóż się na lewym boku, maluszka ułóż blisko siebie. Lekko ugnij nogi, dłoń połóż z tyłu głowy. Unieś tułów i napnij talię. Powtórz 15 razy, następnie połóż się na prawym boku i zrób to ćwiczenie od nowa.
Smukłe uda
Połóż się na lewy boku, tak aby całe ciało leżało w jednej linii. Ułóż maluszka obok siebie. Powoli unieś prawą nogę 20 razy. Następnie połóż się na prawym boku i powtórz ćwiczenie, unosząc lewą nogę.
Jędrne pośladki
Połóż się na brzuchu, ułóż dziecko przed sobą. Tułów oprzyj na ugiętych przedramionach. Zegnij lewą nogę w kolanie i unieś to kolano 10 razy, następnie zmień nogę i powtórz to ćwiczenie.
Kształtne piersi
Usiądź, krzyżując nogi. Wyprostuj plecy. Chwyć dziecko pod paszki, a następnie 10 razy unieś je nad głowę i opuść. Opuszczając za każdym razem daj mu całusa.
Ćwiczenia te można wykonywać z dzieckiem które skończyło już trzy miesiące.

Szkoła:)

Programy edukacyjne w szkołach

Sylwia Skrzypek 25.03.2011, czytano 144 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
Szkoły coraz częściej stawiają na nowoczesne środki dydaktyczne. Nauczyciele korzystają z kolorowych plansz, trójwymiarowych modeli i sprzętu komputerowego. Wszystko to wydaje się całkowicie zrozumiałe zwłaszcza, że wielu z obecnych uczniów będzie w przyszłości korzystać z komputerów.
Moja prababcia skończył tylko cztery klas i potrafiła wszystko co było jej do życia na wsi potrzebne - podpisać się, zrobić listę zakupów i wykonywać proste kalkulacje, żeby wiedzieć czy w sklepie dobrze wydano jej resztę. Dzisiaj obowiązek szkolny sięga 18 roku życia i oznacza (o ile nie nastąpią utrudnienia) ukończenie szkoły średniej. Do tego czasu większość uczniów bardzo sprawnie posługuje się już podstawowymi programami komputerowymi, potrafi poruszać się w Internecie i korzysta z wielu rodzajów rozrywek, jakie oferuje pudełko zwane komputerem.
Komputery często kojarzą się z przyjemnym i beztroskim spędzaniem czasu i stanowią źródło rozrywki. Wszystko to powoduje, że uczniowie chętnie i z zaangażowaniem korzystają ze wszystkich pomocy naukowych z nim związanych. Wiele szkół, aby lepiej zachęcić dzisiejsze "komputerowe dzieci" do nauki inwestuje w programy edukacyjne, tablice interaktywne i mini projektory. Szkoły wykorzystują też zdobycze techniki przy sprawdzaniu obecności i ocenianiu  aktywności w klasie. Wiele placówek z powodzeniem posługuje się dziennikami interaktywnymi, dzięki czemu rodzice nie muszą już czekać do wywiadówki aby dowiedzieć się o postępach w nauce swoich dzieci.
Działania jakie podejmują szkoły w celu uatrakcyjnienia formy prowadzenia zajęć są krokiem w dobrym kierunku. Badania psychologiczne pokazują, że najlepiej zapamiętuje się te informacje, które nie tylko się zobaczyło czy usłyszało, ale takie, które można natychmiast wykorzystać w praktyce. Najlepiej uczymy się tego co robimy. Interaktywne programy edukacyjne wykorzystują tę zasadę i pozwalają na zabawę z wykorzystaniem elementów edukacyjnych. Dzieci uczą się szybciej, dokładniej i  w przyjemniejszy sposób niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu - na szczęście.

Wymarzone przedszkole.

papaj 21.06.2011, czytano 3 razy, pobrano kod HTML 0 razy, komentarzy 0.
Wszystkim rodzicom zależy, aby ich dziecko czuło się dobrze w przedszkolu, które dla niego wybiorą. Zatem przed podjęciem ostatecznej decyzji, gdzie poślemy nasze dziecko, dokładnie sprawdźmy wybraną placówkę.
Jednak na co zwracać uwagę podczas sprawdzania potencjalnego przedszkola, do którego możemy wysłać nasza pociechę? Nie ulega wątpliwości, iż dorośli zwrócą uwagę na zupełnie inne rzeczy, niż dzieci. Oczywiście rodzice muszą również być pewni, że dziecko w przedszkolu będzie bezpieczne. Zatem w pierwszej kolejności rodzic skupi się na ogólnym stanie budynku i sal, a także na wyposażeniu sal oraz toalet. Nie ulega wątpliwości, że jest to element, który może zadecydować czy zdecydujemy się posłać do tej placówki nasze dziecko, czy tez nie.

Dzieci natomiast będą zwracać uwagę na zupełnie inne elementy. Na pierwszym planie z pewnością będą zabawki: czy jest ich dużo?, jakie to są zabawki? itd. Druga rzecz, na którą z pewnością zwrócą uwagę, będzie plac zabaw. I tutaj również ważne będzie jakie urządzenia znajdują się na wspomnianym placu, ile jest tych urządzeń, jak duży jest plac itd. Dlatego dobrym wyjściem jest wstępna analiza przedszkola przez samego rodzica, po pozytywnej opinii wstępnej, powinniśmy wybrać się tam z naszym dzieckiem, aby samo mogło ocenić czy miejsce to mu się podoba, czy nie. Takiej wyjście jest najbardziej skuteczne, gdyż sami zdecydowanie nie zwrócimy uwagi na rzeczy, które są istotne dla naszych najmłodszych.

Zanim jeszcze nasze dziecko pójdzie do przedszkola, należy zainteresować się kilkoma innymi rzeczami m.in. co jedzą na poszczególne posiłki?, jak często wychodzą na świeże powietrze?,  jakie zabawy i czy w ogóle panie organizują im w ciągu dnia? Są to szalenie istotne elementy dla naszego dziecka. Oczywiście nikt nie przewidzi jak nasz maluch będzie się czuł w nowym miejscu, ale sprawdzając te elementy możemy zminimalizować ryzyko wybrania nieodpowiedniego przedszkola.

Największy wpływ na dobre samopoczucie dziecka w przedszkolu, będą miały dzieci z jakimi przyjdzie mu tam przebywać. Na to niestety nie mamy wpływu, ale o wszystkie inne czynniki możemy zadbać. Przedszkole jest to bardzo ważny okres w życiu każdego dziecka i ze szczególna uwagą należy je wybrać.